تاریخ انتشاردوشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۲
کد مطلب : ۱۲۵۸

خبرگزاری صداوسیما: برداشت محدودیت ارائه اطلاعات مکانی به مراجعان سازمان نقشه‌برداری کشور

پیرو مصوبه هیئت رئیسه این سازمان نقشه برداری کشور، این سازمان هیچ محدودیتی در ارائه نقشه و اطلاعات مکانی به مراجعان چه از نظر حجم داده و چه به لحاظ تعداد موارد تقاضا شده ندارد.
plusresetminus
۰
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور؛ مواد ۲ و ۵ قانون انتشار و دسترسی آزاد به اطلاعات به صراحت حاکی از آن است که «هر شخص ایرانی حق دسترسی به اطلاعات عمومی را دارد، مگر آن که قانون منع کرده باشد» و «مؤسسات عمومی مکلفند اطلاعات موضوع این قانون را در حداقل زمان ممکن و بدون تبعیض در دسترسی مردم قرار دهند»؛ بنابراین هیئت رئیسه سازمان نقشه برداری کشور مصوب کرد هرگونه نقشه و اطلاعات مکانی که حاوی داده‏‌های طبقه‎بندی شده نباشند، قابل ارائه به عموم مراجعان و متقاضیان است و هیچ محدودیتی در این زمینه وجود ندارد.

«عکس‎های هوایی»، «نقشه» و «تصاویر ماهواره‌ای» بیشترین اقلامی هستند که از سوی مراجعان به سازمان نقشه برداری کشور مطالبه می‎شوند که به صورت کاغذی و یا فایل الکترونیکی در اختیار آن‌ها قرار می‎گیرد.

«دفتر امنیت و نظارت بر اطلاعات جغرافیایی» که با حضور کارشناسان ذیصلاح، در سازمان نقشه برداری کشور مستقر است، عکس‎های هوایی مورد نظر متقاضیان را بررسی و پس از حذف نقاط امنیتی، آن را برای ارائه به آنان در اختیار مدیریت خدمات فنی سازمان قرار می‎دهد.

این پروسه در مورد عکس‎های قدیمی دهه‎های گذشته نیز وجود دارد و عکس‎های هواییمتأخری که در سازمان نقشه‌برداری کشور برای تهیه نقشه تهیه می‎شوند؛ همزمان به این دفتر برای اعمال ملاحظات امنیتی، ارائه می‎شود و در صورت تقاضای مراجعان با سرعت بیشتری در اختیار آن‌ها قرار می‎گیرد.

هشدار سازمان نقشه‌برداری کشور درباره فرونشست پایتخت به کمیسیون‌های عمران مجلس و شورای شهر تهران
رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در نامه‌های جداگانه‌ای به روسای کمیسیون‌های عمران مجلس و شورای شهر تهران در خصوص وضعیت فرونشست در پایتخت هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی سازمان نقشه‌برداری کشور؛ مسعود شفیعی در این نامه آورده است: بیشترین میزان فرونشست در این استان مربوط به جنوب غربی آن، حوالی اتوبان آزادگان و شهرستان‌های شهریار و ورامین است.

وی در بخش دیگری از نامه نوشته است: با توجه به آسیبی که این پدیده به زیرساخت‌های شهری اعم از خیابان‌ها، پل‌ها، بزرگراه‌ها، پی ساختمان‌ها، خطوط آبرسانی، گاز و فاضلاب می‌رساند و فعالیت‌های عمرانی و خدمت رسانی ارگان‌ها و سازمان‌های دولتی و خصوصی را دستخوش تغییر می‌کند؛ لازم است تا وقت مناسبی برای حضور مسئولان سازمان نقشه برداری کشور در کمسیون‌های عمران مجلس و شورای شهر تهران تعیین تا ضمن ارائه اطلس‌های تهیه شده از فرونشست در مناطق مختلف کشور از جمله تهران و بیان توضیحات فنی و تحلیل‌های کارشناسی، گزارشی از فعالیت‌های این سازمان در دیگر حوزه‌های ماموریت آن نیز ارائه شود
نام شما
آدرس ايميل شما